Problemy ze snem – przyczyna czy skutek depresji?

Problemy ze snem – przyczyna czy skutek depresji?

Na sen przeznaczamy około ⅓ naszego życia. Zdrowy sen wpływa na naszą zdolność do regeneracji organizmu. Czy więc problemy z zasypianiem, na które cierpi około 16% dorosłych, są przyczyną depresji, czy może jej skutkiem? W tym artykule chcę rozwiać wszelkie związane z tym wątpliwości.

Najczęstszymi powodami bezsenności są przewlekłe zespoły bólowe:

  • bóle reumatyczne stawów
  • bóle ortopedyczne
  • oraz współistniejące z zaburzeniami snu zaburzenia psychiczne, jak np. depresja, której
    aż w 80% przypadków towarzyszy bezsenność.

Dlatego problemy ze snem występują, jako jedno z kryteriów rozpoznawania depresji.

Dzięki badaniom polisomnograficznym wiadomo, że zaburzenia snu w epizodzie depresyjnym występują u 90% pacjentów hospitalizowanych i 40–60%
leczonych ambulatoryjnie. U zdrowego człowieka sen składa się z naprzemiennie występujących faz snu, z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM) oraz fazy pozbawionej tych ruchów (NREM). Obserwująć zmiany w tych fazach, możemy wykryć zaburzenia snu.

Czym są fazy snu

By zrozumieć lepiej całość zagadnienia, musimy lepiej zrozumieć każdą z faz. Fazę NREM dzielimy na 3 stadia. Stadium 3 charakteryzuje się największymi i najwolniejszymi falami mózgowymi „delta”. Oznacza to dużą głębokość snu. W przypadku stadium 1 i 2 mamy do czynienia z zdecydowanie płytszym snem, ale występującym dużo częściej. Osoby z depresją mają problem z ciągłością oraz głębokością snu. Oznacza to, że więcej czasu spędzamy w stadium 1 i 2.

Faza REM, czyli faza z szybkimi ruchami gałek ocznych, to faza w której mamy marzenia senne. W przypadku osób z depresją, zwiększa się czas potrzebny do wystąpienia pierwszej fazy REM. Co jednak ciekawe, sama ilość czasu w jakiej przebywamy w tej fazie, zwiększa się. Obecnie panuje tendencja do tego, by coraz mniej przykładać wagi do zaburzeń tej fazy.

Co wpływa na nasz sen?

Jak pokazują badania, na sen ma wpływ wiele czynników. Zarówno tych fizjonomicznych, jak np. zegar biologiczny, jak i społecznych. Traumy i przewlekły stres przyspieszają występowanie depresji oraz wywołują deprywację snu. Można więc to porównać do samonapędzającej się spirali. Problemy ze snem napędzają depresję, a depresja napędza problemy ze snem.

Przyczyna czy objaw?

Zaburzenia snu są nieodzownym elementem wielu postaci zaburzeń depresyjnych. Tematu bezsenności nie można bagatelizować i stwierdzić, że wystarczy zacząć tylko brać środki nasenne. Bezsenność za każdym razem musimy dokładnie zbadać i umieścić ją w szerszym kontekście. Nie bagatelizujmy tego tematu, bo jak widać za problemem, ze snem, może stać dużo więcej, niż nam się wydawało.

A jeśli czujesz, że masz:

  • spadki energii
  • apatię
  • coraz ciężej Ci wstać
  • masz problemy z kontaktami w domu i w pracy
 
Psychoterapia Łukasz Rogucki

Zamiast być jakość, zróbmy by było dobrze. Porozmawiajmy:

Messenger lub telefonicznie 690-967-740
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *