Jak aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

Jak aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

Aktywność fizyczna w istotny sposób wpływa na naszą kondycję psychiczną. Choć to stwierdzenie jest bez wątpienia truizmem, znajduje odzwierciedlenie w licznych badaniach przeprowadzonych przez naukowców na całym świecie. Dobroczynny wpływ ruchu na naszą psychikę przejawia się zwłaszcza poprawą nastroju, rozładowaniem destruktywnych emocji, a w szerszej perspektywie zachowaniem wewnętrznej równowagi. Na czym więc polega pożyteczność uprawiania sportu i jak należy to czynić, by osiągnąć z tego wymierne korzyści?

Ruch dobry na polepszenie humoru

Aktywność fizyczna to jeden z kluczowych czynników zdrowego stylu życia. Kiedy uprawiamy sport w naszym organizmie powstają endorfiny, czyli hormony odpowiedzialne za optymistyczny nastrój i pozytywne nastawienie do życia. Dla wielu osób wykonujących regularny wysiłek fizyczny, poza dobrym samopoczuciem wynikającym z procesów biochemicznych, ważna jest również możliwość kontaktu z innymi ludźmi, którzy posiadają takie same zainteresowania. Stawianie sobie określonych celów i ich konsekwentna realizacja przekładają się na wzrost poczucia własnej wartości i motywują zarazem do dalszej aktywności.

Sport jako panaceum na stres i choroby

Wysiłek fizyczny to najprostszy i najszybszy sposób na pozbycie się przykrych odczuć i wszelkich emocji, które mogą być dla nas szkodliwe. Zamiast tłumić je w sobie, lepiej rozbroić je poprzez sport. Co więcej, dzięki aktywności fizycznej zyskujemy także bardziej dalekosiężne korzyści. Systematyczny ruch pomaga bowiem zapobiegać powstawaniu depresji, stanów lękowych i innych zaburzeń psychicznych, jak również niweluje ryzyko zapadnięcia na schorzenia neurodegeneracyjne. Ponadto uprawianie sportu rozwija w nas dyscyplinę i przyczynia się do rozwoju funkcji kognitywnych, co z kolei umożliwia efektywniejsze przyswajanie wiedzy i kształcenie nowych umiejętności.

Na czym polega pozytywny wpływ ruchu na psychikę?

Istnieje szereg badań naukowych, które wykazują korzystny wpływ aktywności fizycznej na psychikę człowieka. Większość z nich podkreśla kluczową rolę wytwarzanej wówczas serotoniny, zwanej potocznie hormonem szczęścia. To ważny związek chemiczny i neuroprzekaźnik ludzkiego układu nerwowego, którego odpowiednie stężenie jest niezbędne do jego optymalnego funkcjonowania. Inne analizy wskazują na zwiększone dotlenienie mózgu w trakcie wysiłku fizycznego, co przekłada się na lepsze samopoczucie i poprawę funkcji poznawczych osób uprawiających ćwiczenia aerobowe, czy praktykujących trening siłowy.

Jak długo należy trenować, aby osiągnąć z tego korzyści?

Często możemy spotkać się z przekonaniem, że jedynie ciężki wysiłek fizyczny umożliwia uzyskanie oczekiwanych rezultatów. To błędne mniemanie. Już bowiem krótki trening pozwala osiągnąć stan odprężenia i wpływa na polepszenie samopoczucia. Długość treningu, jak również rodzaj ćwiczeń powinniśmy dopasować do bieżącej kondycji zdrowotnej i wydolności organizmu. Nawet kilkuminutowe biegi lub szybki marsz z kijkami nordic walking przyniosą naszej psychice wymierne korzyści.

 

 
Psychoterapia Łukasz Rogucki

Zamiast być jakość, zróbmy by było dobrze. Porozmawiajmy:

Messenger lub telefonicznie 690-967-740
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *