Depresja, czyli mało męska choroba

Depresja, czyli mało męska choroba

Zdiagnozowanie depresji u mężczyzn jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Żaden z nich nie lubi okazywać słabości, a wszelkie niepokojące objawy tłumaczą niepowodzeniami w pracy. W jaki więc sposób objawia się u nich ta choroba? Co jest jej przyczyną? Żeby poznać odpowiedzi na te pytania zapoznaj się z dalszą częścią tego tekstu.

Dlaczego mężczyźni chorują na depresję?

Mężczyźni od małego wychowywani są na „twardzieli”. Chłopcy nie powinni przecież płakać ani się smucić. Nie powinni również narzekać na ból. Narzucanie takich zasad i norm ma ich jak najlepiej przygotować do funkcji głowy rodziny, którą mają pełnić w dorosłym życiu. Wszelka strefa emocjonalna oraz cielesna dziecka jest blokowana, pomijana i zawstydzana przez rodziców oraz otoczenie.

Chłopcy niejako zmuszani są do unikania swojej naturalnej ekspresji. Rozwija to u nich mechaniczny sposób na obchodzenie się z samym sobą. Od mężczyzn oczekuje się, żeby byli, jak maszyny – nastawieni na konkretny cel, zdeterminowani na osiągnięcia sukcesu oraz pozbawieni zbędnych emocji.

Dorosły mężczyzna, żeby zyskać tytuł „prawdziwego”, musi sobie dawać radę ze wszystkim, co go spotka w życiu. Dodatkowo musi osiągać sukcesy oraz wyznaczać sobie coraz bardziej ambitne cele na przyszłość. Każda słabość lub popełniane błędy mogą być odebrane przez otoczenie jako życiowa nieporadność.

Mężczyźni jednak nie są maszynami. Chociaż większość z nich tego po sobie nie okazuje, ale również mają emocje i przeżywają wiele życiowych sytuacji. Mężczyźni w przeciwieństwie do kobiet nie mówią o swoich problemach, rzadko kiedy się zwierzają. Zazwyczaj tłumią w sobie wszystko, ale w wielu sytuacjach może to doprowadzić właśnie do depresji.

Jak najczęściej objawia się depresja u mężczyzn?

Istnieje wiele objawów, które mogą świadczyć o tym, że mężczyzna cierpi na depresję. Większość z nich jest zazwyczaj bagatelizowana zarówno przez otoczenie, jak i przez samych mężczyzn. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć:

  • obniżony nastrój połączony z drażliwością, stanami złości i zdenerwowaniem
  • ciągłe zmęczenie, bóle głowy, ciągłe stany napięcia i stresu
  • brak odczuwania przyjemności z rzeczy, które do tej pory sprawiały radość
  • problemy ze snem
  • mniejsza aktywność seksualna
  • unikanie kontaktów towarzyskich

Wszystkie te objawy bardzo często łączone są przez mężczyzn z niepowodzeniem w pracy, konfliktem w związku lub prowadzeniem niezbyt zdrowego trybu życia. W celu rozwiązania problemów bardzo często sięgają po alkohol lub inne używki, które mają pomóc im w odreagowaniu. Niektórzy mężczyźni mimo wielkiego wstydu i oporu przyznają jednak w końcu, że potrzebują pomocy i wsparcia.

W jaki sposób leczyć męską depresję?

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na skuteczną walkę z depresją. W pierwszej kolejności trzeba ustalić faktyczną przyczynę wszelkich problemów. Ważne jest, żeby mężczyzna zaczął mówić, najlepiej kiedy będzie to czynił w gabinecie psychologa lub psychiatry. Bardzo ważne jest również wsparcie bliskich osób. Nie powinni oni udzielać żadnych życiowych rad, ale nieustannie wspierać, okazywać zrozumienie i co najważniejsze słuchać. Muszą być również niesłychanie czujni, bo depresja bywa tak przebiegłą chorobą, że potrafi się na krótką chwilę dobrze zamaskować, żeby następnie uderzyć ze zdwojoną mocą i doprowadzić chorego do samobójstwa.

 
Psychoterapia Łukasz Rogucki

Zamiast być jakość, zróbmy by było dobrze. Porozmawiajmy:

Messenger lub telefonicznie 690-967-740
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *